image

Digital Signage

Sendito, web tabanlı olarak sunucu üzerinde çalışan bir Digital Signage Yazılımıdır. Sendito içerik yönetim sistemi (Web tabanlı yönetim yazılımı) GNU lisansı adı altında lisanslanmıştır ve halen yazılım geliştirici ekibimiz tarafından gelişim süreci devam etmektedir. Sendito hem Windows hem de Android tabanlı istasyonlarda çalışabilir hale gelmiştir. Sendito, Windows oynatıcı yazılımı ve Android oynatıcısı ücretli satılan lisanslı bir uygulamadır.

Sendito CMS İçerik Yönetim Sisteminin Özellikleri

Sendito, farklı digital signage yazılımlarının yapabildiği hemen her şeyi tek bir pakette desteklemektedir. Eğer istenirse yeni özellikler ekleyebilmek adına yeni modüller de geliştirilebilir.

  • Medya Desteği
  • Tasarım
  • Zamanlama
  • Ekranlar
  • İzinler

Sendito, ekranlarınızda oynatabileceğiniz birçok medya türünü destekler. Medya dosyaları sunucu üzerinde bir klasörde depolanır buna kütüphane de denilebilir. Resim, video gibi medya dosyaları kütüphaneye önceden yüklenir sonrasında ekranlarda yayınlanmak üzere zamanlanır. Medya dosyalarını sunucu kütüphanesine yükledikten sonra dilediğiniz zaman silebilir, değiştirebilir, oynatma sürelerini düzenleyebilirsiniz. Medya dosyalarının yanı sıra metin, kayan yazı, ticker ve RSS gibi içerikler de sunucunuzda tutulur bu dosya türlerini de dilediğiniz zaman değiştirebilir, silebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz.

Sendito Oynatıcılar

Sendito iki farklı platformdaki oynatıcıları aynı panelden yönetmenize izin verir. Aynı sunucuya kurulu Sendito içerik yönetim sistemi (CMS) ile hem Windows hem de Android tabanlı oynatıcıları yönetebilirsiniz.

Windows için Sendito

Dünyanın en çok kullanılan favori işletim sisteminde Sendito çok iyi bir performans sergiler. Pahalı donanımlar almamak için eski bilgisayarlarınızı bir digital signage sistemine çevirebilirsiniz. Ayrıca Sendito, yeni nesil düşük güç tüketimli mini bilgisayarlarda da çalışır. Sendito Windows sürümü ücretlidir.

Android için Sendito

Neredeyse Windows işletim sistemi lisans bedeline mal edebileceğiniz Android oynatıcılara, Sendito Android APK’sını yükleyerek uygun fiyatlı digital signage sistemi kurabilirsiniz. Sendito Android sürümü ücretlidir. 

Kurulum Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Sendito içerik yönetim sistemi sunucu üzerinden çalışan web tabanlı bir yazılımdır. Sunucu, Windows veya Linux tabanlı olabilir fakat her iki seçenekte de sunucunun genel ihtiyaçları karşılayabilmesi için baştan planlanması gerekmektedir. Kurulum öncesi bazı özelliklerin düzgün çalışabilmesi için sunucu türüne göre bir takım ön ayarlamalar yapılması gerekebilir.

Sunucu

Sunucu kısmını eksiksiz kurduktan sonra client (istemci) kısmını kurmak ve ihtiyaçları belirlemek gerekmektedir. Sunucuyu kurmadan önce ağınızda kaç adet client (istemci) olacağını baştan belirleyip, sunucu donanımını ve network alt yapısını buna göre hesaplamak gerekebilir.

İstemci (Client)

Sendito Client yazılımını kurmadan önce yapılması gereken en önemli işlem, oynatıcı tipini belirlemek ve client ekranlarında oynatılacak olan içerik tipine göre donanım seçmektir. Sendito Client Oynatıcı Tipinin Belirlenmesi Digital Signage sistemlerinin kurulumunda yapılan en büyük hatalardan biri, oynatıcı tipini belirlemeden önce yazılım arayışına girmektir. Oynatıcı tipinin belirlenmesi aslında oynatılacak içeriğin tipi ve veri boyutudur.
Oynatıcı tipinin Windows mu? Android tabanlı mı? Olacağını belirlemeden önce Digital Signage sisteminizde hangi içerikleri yoğun olarak oynatacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için bizden profesyonel destek alarak oynatıcı tipinizi belirleyebilir ve sağlıklı bir Digital Signage ağı kurabilirsiniz. Bunu kendi imkânlarınızla da yapabilirsiniz fakat kurulum sonrasında herhangi bir sürpriz yaşamamak için bazı testler ve kontroller yapmanız gerekmektedir. Sendito Digital Signage İçin İçerik Tipinin Belirlenmesi Digital Signage sisteminin asıl amacı reklam veya tanıtım yapacağınız kitleye doğru şekilde hitap ederek bu yolla sistemden en yüksek verimi alabilmektir. Bu, ancak doğru seçilmiş içeriğin belirlenmesiyle olabilir. İçerik tipi aslında Sendito clientlarının donanım ve platform çeşidini belirler. Örneğin, Digital Signage ağınızda sürekli olarak çok kaliteli ve yüksek çözünürlüklü videolar oynatmayı hedefliyorsanız, Android mi? Yoksa Windows tabanlı bir oynatıcı ile buna bağlı donanımı belirlemek ilk hedef olmalıdır. Digital Signage sisteminin en önemli seçimleri (yukarıdaki maddeler) proje başlatılmadan önce belirlenmelidir. Eğer donanım bilginiz bu işlemler için yeterli değilse veya Digital Signage sistemleri ile ilgili çok fazla teknik detayla uğraşmak istemiyorsanız bu aşamada bizden danışmanlık hizmeti alarak doğru client, doğru donanım ve doğru içerik üçlüsünü doğru yapılandırmanız mümkün olabilir.